TOP 5: Děti, které nevěděly, že hrají v hororu

Děti, které nevěděly, že hrají v hororu

Posedlé, k smrti bledé nebo nadpřirozenými schopnostmi obdařené děti k hororům patří stejně tak, jako elfové se špičatýma ušima k fantasy. Do jaké míry jsou ale dětští herci vystavováni zvrácenému teroru, který se na place odehrává?

Mnohdy jsou děti díky šikovnému střihu straněny při natáčení takřka všeho násilí a krveprolití. A často se tak stane, že si ani neuvědomují, že film, ve kterém právě hrají, si rozhodně s kamarády nepustí dříve, než vyrostou z dětských punčocháčů a na kole budou jezdit bez přídavných koleček.

1. Danny Torrance (Danny Lloyd), "The Shining" (1980)

Danny z Osvícení (1980)
Danny z Osvícení (1980)

Režisér filmu Osvícení Stanley Kubrick byl přesvědčen, že šestiletý Danny musí zůstat před hrůzami hotelu Overlook chráněn od prvního do posledního dne natáčení. Danny se tak povětšinu času proháněl na své tříkolce ve spletitých uličkách Elstree Studios. Při tom mu věrně sekundoval Scatman Crothers, který byl Dannyho spojencem a ochráncem nejen jako šéfkuchař Mr. Halloran.

Pro některé vypjaté scény byl namísto Dannyho použit umělý panák. Příkladem je scéna, kdy ho do náruče zvedá maminka (Shelley Duvall) a odnáší jej pryč poté, co jeho otce (Jack Nicolson) obviní, že se Dannyho pokusil uškrtit.

2. Carol Anne Freeling (Heather O' Rourke), Poltergeist (1982)

Malá Carol z Poltergeista (1982)
Malá Carol z Poltergeista (1982)

Rozkošná blondýnka s andělskou tváří a modrýma očima si srdce Stevena Spielberga získala už na castingu k filmu Poltergeist, když na požádání začala křičet tak moc, až jí z očí vytryskly slzy. Na place prý měla na štáb uklidňující vliv a povětšinu času si se členy štábu hrála. Natáčení ji tak moc bavilo, že film Poltergeist označila za svůj nejoblíbenější film (spolu s Disneyho kresleným Dumbem).

U jedné scény ale byla Heather opravdu vyděšená, a to když ji obrovský vír vtáhl do skříně. Heather se totiž rámu postele neudržela a letěla místností až do skříně. Spielberg ji uklidnil, že už scénu nebude muset opakovat, a pro výsledný film použil tuto verzi záběru.

K Poltergeistovi se váže tajmená legenda o prokletí filmu i štábu, který na něm pracoval. Malou Heather kletba stihla ve věku pouhých 12 let, kdy náhle zemřela po krátké nemoci.

3. Regan MacNeil (Linda Blair), "The Exorcist" (1973)

Regan z filmu Vymítač ďábla
Regan z filmu Vymítač ďábla

Jakmile byla do role ďáblem posedlé Regan obsazená 13letá Linda Blair, začal se diskutovat možný traumatizující dopad na tak mladou dívku. Režisér William Friedkin si ale Lindu vybral právě pro její snadnou adaptabilitu a veselou povahu.

O čem má film Vymítač ďábla být Linda tušila jen rámcově. U některých děsivých a explicitních scén ve skutečnosti vůbec nerozuměla jejich konceptu. Natáčení slavné masturbační scény s krucifixem si prý dobře pamatuje – neměla tehdy ale vůbec ponětí, co scéna znamená. Jednoduše dělala, co se po ní chtělo – krucifixem zuřivě bodala do polštáře, jenž měla vystlaný mezi nohama.

Kameraman Owen Roizman si Lindu pamatuje jako obyčejné, bezstarostné děvče, které po place pobíhalo a tropilo si ze všeho žerty. Tedy dokud Billy Friedkin nezakřičel ‘Akce!’. V tu chvíli se opět proměnila v nechutnou, zvratky vrhající zrůdu z pekla, které není nic svaté.

4. Newt (Carrie Henn), "Aliens" (1986)

Newt z Vetřelců (1986)
Newt z Vetřelců (1986)

Při sledování prvního dílu Vetřelce se sedmiletá Carrie vůbec nebála. Místo toho se celou dobu smála. Natáčení dvojky s názvem Vetřelci si tak užívala plnými doušky. Scénu, kdy se klouže větrací šachtou a ztrácí se zbytku přeživších, schválně kazila, aby se mohla sklouznout ještě jednou.

S Carrie byl občas na place její bratr a maminka. Ve vybraných scénách je James Cameron požádal, aby plac opustili – aby se Carrie cítila skutečně opuštěně a beznadějně. Carrie si za dobu natáčení vypěstovala silné pouto k Sigourney Weaver, jelikož si ve filmu navzájem zbyly. Všichni ostatní je opustili.

O vetřelích se vyjadřovala jako o ‘svých kamarádech, jenž mají na sobě převleky”. Při natáčení scény, kdy je až po hrudník ve vodě, si stěžovala, že je voda až příliš teplá, takže spolu s kamarádem vetřelcem seděli na trubkách a ráchali si nohy ve vodě.

Namísto vetřelců se Carrie spíše bála jít do kavárny pro něco k snědku, jelikož byla stále v kostýmu Newt, a myslela si, že na ni proto budou všichni civět.

5. Dvojčata Gradyovy (Lisa & Louise Burns), "The Shining" (1980)

Dvojčata v Osvícení (1980)
Dvojčata v Osvícení (1980)

Identická dvojčata Lisa a Louise roli získala ve věku 10 let. Z placu si prý nesou vzpomínky především na to, jak si hrála s malým Danny Lloydem a Jackem Nicolsonem.

Dvojčata během natáčení slavila jedenácté narozeniny, a přímo na place se konala jejich oslava. Jako dárek každá z dívek dostala lahvičku s umělou krví, a místo narozeninového přání dostaly knihu s podpisy všech herců a lidí ze štábu. Kubrickova dcera Vivian se podepsala stylově, umělou krví.

Louise Burns uvedla, že celý štáb se choval, jako by všichni byli jedna velká rodina. Děvčata ocenila především to, že režisér Stanley Kubrick si našel čas na oslavu narozenin dvou malých dívek, které už v životě neuvidí.

Co se týče násilné scény na chodbě, kde dívky leží v tratolišti krve na koberci, děvčata si s významem scény přiliš nelámala hlavu. Více je trápilo to, že kaluž krve, ve které na zemi leží, začíná pomalu stydnout.

Baví vás horory s dětmi? Pak se mrkněte na můj žebříček dětských hororů záporáků

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru