O budování příběhu: Jak napsat a dopsat příběh

Festival Animánie - Stavba příběhu

V Animánii, kde pracuji, se věnujeme především výrobě animovaného filmu. Kromě něj ale každoročně chystáme filmový festival dětské tvorby, animační i neanimační dílny a mnoho dalšího.

Od září loňského roku jsem měla to štěstí vést vlastní kroužek Jak psát horor aneb filmová scenáristika. V něm s dětmi tvoříme krátké příběhypovídky, dějové situace a postavy a dál s nimi v rámci výuky pracujeme. O problematice psaní, ve velmi zjednodušené formě pro začátečníky, jsme pracovali i ve festivalové online dílně, jejíž záznam můžete shlédnout právě zde.

Dílna je určená dětem, které budování příběhu zajímá, případně úplným začátečníkům, kteří se v pravidlech psaní příběhu chtějí zorientovat. Důvodem, proč jsem se rozhodla pořádat na festivalu psací dílnu pro děti, je přehršel animačních kroužků, ale žalostný nedostatek kroužků psacích. V drtivé většině případů za největší nedostatek filmů vyráběných dětmi vnímám právě chatrný příběh, nebo dokonce absenci příběhu.

Výuce psaní příběhu se budu v Animánii věnovat i nadále – aktuálně vyvíjíme seriál Animetod, který pojednává o všech možných tématech audiovizuální výchovy. V seriálu máme naplánovány dvě epizody, které vzejdou rovněž z mého pera, a v nich se budování příběhu budeme věnovat již obšírněji a z odbornějšího hlediska. Snad ale i psací dílna výše a následný rozbor filmu (který na našem festivalu mimochodem získal Cenu dětské poroty) vám se základy budování příběhu pomůže.

Bojuješ spíš s tvůrčím blokem? Mrkni se na 4 mé rady, jak s ním zatočit

 
 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru