10 tipů jak přežít Blair Witch

Čarodějnici z Blair jsem objevila ve věku 10 let. Formátu ‘found footage’jsem díky jedničce zcela propadla, a bažila jsem po dalších ff snímcích, Blair Witch podobných. Pomyslné žezlo mezi ostatními ff ale dle mého Blair Witch třímá dodnes. Sequely jsem si ujít nenechala, i když dle očekávání jedničce nemohou konkurovat.

Jednička Záhady Blair Witch je mimochodem filmem, který mne jako dítě traumatizoval ze všech nejvíc – zde je můj osobní žebříček podobných filmových šrámů na duši

 

Nic moc nového ‘nová Blair Witch’ odehrávající se o 20 let později nepřináší. Přibylo něco informací o ženě jménem Elly Kedward, která se měla čarodějnicí kdysi stát – poté, co ji obyvatelé vyhnali do lesa a umučili. Nejsem si jista, do jaké míry tahle dodatečně nastavená legenda filmu prospívá.

Stejně nešťastně a nepřirozeně byla nastavována například ‘pohádka o vzniku Freddyho Kruegera‘ ze ságy A Nightmare on Elm Street. Samotný zrod přízraku, Freddyho vraždícího ve snech, byl vysvětlen už v jedničce (byl upálen a přísahal pomstu ze záhrobí). Následně ale ve třetím díle přichází na přetřes příběh Freddyho matky, Amandy Krueger. Ta byla sestrou v kostele, a měla být znásilněna tisícovkou šílenců, vrahů a deviantů – což mělo vysvětlovat zrození takového bastarda, jako byl Freddy Krueger, zabiják malých dětí.

V pátém díle se kašička nastavuje znovu, když vidíme Freddyho jako puberťáka, kterému dělá dobře, kdy jej otec fyzicky trestá (film chybně vychází z předpokladu, že každý masochista je hned zabiják, ale to je na jiné povídání).

Elly Kedward
Elly Kedward

Podobně tak v novém dílu Blair Witch: 20 let poté přibývá legenda o Elly Kedward, která se ale vzala zničehonic, až nyní. Dlouhých 20 let poté, co HeatherJosh Mike vyrazili do lesa točit o čarodějnici z Blair dokument, vybaveni literaturou, novinami a svědectvími místních. Kromě toho je legenda poněkud svěřepě našroubována na stávající informace známé z prvního dílu, a je jen takovou omáčkou navíc. Je to jen zbytečný, logický kousek puzzle do skládačky, kterou vás ale tvůrci stejně nenechají složit celou. Jinak by legendě její tajuplnost ukradli úplně.

Několikrát se vrací motivy a symboly z prvního dílu, jako podivné zvuky lesa linoucích se ze všech stran, voodoo panenky, záhadné točení se v prostoru, nevypočítatelnost kompasové střelky a hromádky kamení před stany. Vše, co už bylo v jedničce viděné, nemůže vcelku logicky diváka šokovat. Podivné ale je, že ačkoli noví hrdinové osud Heather Donavue dobře znají z nalezených kazet (a jeden z nich je navíc její bratr), tváří se, že ony opakované motivy jsou pro ně novinka. Žasnou, že se nedostali, kam chtěli, i když šli pořád na sever. Podivují se nad zvuky lesa i hromádkami kamení. Jako by zcela zapomněli, co viděli na záznamech těch, kteří do lesa vkročili před nimi a nikdy se nevrátili.

Kromě zmíněných podivností odporujících logice se ale vhodně přidala i nejednotnost proudu čas(v lese strávila výprava x dní, ale některé postavy více). Od roku 1999 se také posunula technika kupředu, a hrdinové tak přicházejí do lesa řádně vybaveni. Jak se ale dá čekat, na les v Burkitsville je každá technika krátká, a vidíme proto, jak selže nejdřív GPSka, poté se podivně chovají vysílačky, a nakonec službu vypoví i dron.

Blair Witch (2016)
Blair Witch (2016)

I samotné finále filmu těží z jedničky. Výprava se zaměřuje na nalezení domu Rustina Parra, kde záznam pořízený Heather Donavue končí. Onen dům hrdinové skutečně najdou. A to na konci filmu, jak stojí v místě začátku jejich výpravy – u stromu, který je rozštěpen po zásahu bleskem.

Pod tímto stromem byla kazeta Heather Donavue nalezena. Dům je tedy zhomtněn v jakémsi iluzorním světě, kdy les ovládá zlo. Z domu se linou hlasy předchozích obětí, takže i zmizelé Heather. Opět se hrdinové zcela nelogicky rozhodnou do domu vstoupit v přesvědčení, že hlas skutečně patří Heather (ačkoli jsou si vědomi toho, že i Heather byla do domu vlákána falešným hlasem Joshe, který byl tou dobou už dávno mrtvý).

A tímto naivním chytákem tvůrci oddělají své hrdiny do posledního, což jim jako divák nezbaštím a přijde mi to zoufale prokouknutelné, očekávatelné, a považuji to za příliš jednoduchý způsob, jak uspíšit finále a postavy rychle oddělat.

Pitomostí ale postavy tropí více, a proto si smrt více než zaslouží. Někteří jsou navíc od samého začátku tak nesympatičtí, že jim smrt přejete. U některých správně tipujete osud už v samém začátku (ano, ta noha se skutečně zanítí a holka bude mít sepsi). A někteří se dopouští takových prohřešků, že vám je jasné, že se konce filmu stejně dožít nemohou. Navzdory tomu, že se situace opakují po jedničce, strkají znovu smrtelníci hlavu do lví tlamy, ačkoli dobře vědí, že čelist sklapne.

Jeden člen výpravy se například legendě o Blair Witch vysmívá a zlehčuje ji, čímž si bezpochyby vysloužil svůj konečný ortel (i když jde zrovna o člena černé barvy pleti, takže by možná zkapal tak jako tak, dle dobře známého pravidla ‘v hororu černí umírají jako první’).

Poznatky o legendě Blair Witch přitom nejsou zas tak obsáhlé, a pravidla pro přežití v tajemném lese Burkitsville by se zdály poměrně prosté. I když – jak prostá jsou pravidla ‘Nekrm Gremlina po půlnoci‘ a ‘Nevystavuj Gremlina světlu’? A stejně.

Co tedy dělat, když se náhodou ocitnete v lese poblíž Burkitsville? Nebo když někde v lese najdete hromádky kamení a voodoo panáčky? Shrnutí základních pravidel najdete níže:

Desatero pro přežití legendy Blair Witch

  1. 1. Legendě o čarodějnici se nesměji, a už vůbec ne, když se nacházím na jejím území.
  2. V noci nevylézám ze stanu.
  3. Slyším-li divné zvuky, nechodím sám zjišťovat, co to bylo.
  4. Nechodím sám ani pro dříví.
  5. Nespoléhám na papírovou mapu, kompas ani GPSku, protože jsem v kouzelném lese a všechny tyto vymoženosti určitě přestanou fungovat.
  6. Na voodoo panáčky nesahám. Jinak čarodějnici rozzlobím a uvalím na sebe kletbu.
  7. Voodoo panáčky určitě nerozebírám ani nelámu! Symbolizují tělíčko někoho z mé výpravy!
  8. Nekopu do hrobečků poskládaných z kamení.
  9. Slyším-li hlas mrtvého kamaráda/sestry/bratra, jak volá o pomoc, neběžím za ním, protože hlas nepatří jemu.
  10. Objevím-li se na samém začátku cesty a na ní zničehonic stojí barák jako hrom, nechodím dovnitř, protože dům není skutečný a čeká mne tam velký špatný.

Uvidíme, zda něco nového a hodnotného nabídne diskutovaný seriál navazující na The Blair Witch Project. V Blair Witch: 20 let poté jsem mnoho nového a hodnotného nenašla.

Score: 25%

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru