Kdo pravděpodobně zemře ve STRANGER THINGS 4 volume 2?

Stranger Things 4

Již 1.července nás čeká druhá čás4. řady Stranger Things a internety se plní teoriemi, kdo z protagonistů seriál opustí. Indicií jsme dostali požehnaně, a to nejen v traileru na volume 2.

Noah Schnapp (Will Byers) je mistr spoilerů. Na svém IG rád prozrazuje fanouškům vždy o kousek víc, než by měl. I proto se mu přezdívá Tom Holland Stranger Things. Nevhodný příspěvek s explozí ale mezitím smazal. Stejně tak v talkshow Jimmyho Fallona prozradil, že ve finále Stranger Things 4 se bude umírat. Koho z hlavních hrdinů tedy čeká smrt?

Odstavce níže obsahují spoiler! Pokud jste neviděli Stranger Things 4 volume 1, nečtěte jej

Na úvod je třeba zmínit, že více než kdy jindy se ve 4. řadě Stranger Things skloňuje cestování v čase. Díky deníku Nancy se dozvíme, že Upside Down, stvořený v roce 1979, zamrzl v roce 1983 (když do něj poprvé vstoupil někdo zvenčí, a to malý Will v první řadě). A už ve třetí řadě jsme viděli několik malých nápověd, že dojde na dobrodružství ala Návrat do budoucnosti. O to odvážnější mohou být záměry bratří Dufferů a umírat nemusí jen vedlejší postavy. Kdo jde tedy pravděpodobně z kola ven?

Favorit na smrt #1: Eddie Munson (90%)

Eddie Munson

Tvůrci Stranger Things s oblibou přivádějí nové, sympatické postavy, které následně zabijí. Děje se tak řadu co řadu – v první sérii zemřela Nancyina BFF Barbara, v druhé Bob, ve třetí Billy. Bob i Billy navíc zemřeli hrdinskou smrtí přímo v závěrečné bitvě. Obětovali se pro zbytek skupiny, a zachránili tak všem život.

Lze předpokládat, že Dufferové se rozhodnou následovat stejné schéma, jako předchozí roky, a Eddieho, kterého si velká část diváků oblíbila, nechají zemřít pro dobro ostatních.

Nasvědčuje tomu reakce Natalie Dyer v rozhovoru, nebo trailer k volume 2. Tam vidíme Eddieho v Upside Down světě, jak hraje sólo na kytaru. Kolem poletuje havěť a vedle se krčí Dustin. Jak již všichni víme, jediný způsob, jak se vyrvat ze spárů Vecny, je pomocí hudby. Eddie se tak možná rozhodne zakročit, rozezvučit Vecnův svět pomocí elektrické kytary a tím jej zničit a všechny osvobodit, případně odvést Vecnovu pozornost a dětem tak pomoci v boji.

Eddie si také v předchozím díle postěžoval, že není hrdina, jako někteří ve skupině. Při první známce nebezpečí prý bere do zaječích a hrdinou je jen při hraní D&DObdivuje Stevea, Nancy i Dustina za to, jak se po hlavě vrhají do nebezpečí. Finální bitva mu možná umožní stát se hrdinou post mortem.

Fanoušci zvládli identifikovat i píseň, kterou Eddie na svou kytaru zahraje – podle akordů  zjevně půjde o píseň Master of Puppets od Metallicy. Ta zřejmě nebude oblíbenou písní Nancy (která na konci 7.epizody uvízla ve spárech Vecny), a víme, že to není ani oblíbená píseň Max. Může tak jít o symbolickou píseň pro ‘mistra loutek’ Vecnu, který světu Upside Down vévodí, a která má jeho svět nadobro zničit. Třeba se to Eddiemu i podaří a děti tak na něj budou vzpomínat jako na hrdinu.

Krom toho, v traileru vidíme krátký záběr na křičícího Dustina, jak na někoho volá ve strachu o jeho život (a volá buď “Steve!”, nebo “Eddie!”). I to nasvědčuje tomu, že Eddie položí život, aby zachránil všechny ostatní.

Favorit na smrt #2: Murray Bauman (80%)

Murray Bauman

I vedlejší storyline z Kamčatky si zaslouží zvraty a překvapení. Dufferové jistě nenechají celé trio přežít a vrátit se bez úhony do Ameriky.

Je nepravděpodobné, že by Hopper cestu z Ruska nezvládl a opět padl do zajetí, případně zemřel. Diváci už tak museli čekat dost dlouho, než se Hopper dostal zpět do hry, a dalším odsunutím Hoppera do ústraní by Dufferové jeho neohroženému charakteru významně ublížili.

Zároveň je nepravděpodobné, že by zemřela Joyce – matka dvou dalších hrdinů, která se pro Hoppera do Ruska vydala. Jejich příběh se evidentěn blíží vrcholu, oba se vrátí domů do bezpečí. A Murray je sympaťák, kterého si diváci oblíbiliDramatické chvíle příjemně odlehčoval humorem, stejně jako výše zmiňovaný Eddie. Murray bude autory seriálu vcelku jasně obětován.

traileru jej vidíme, jak likviduje nepřítele plamenometem. Mohlo by se jednat o jeho poslední chvíle v seriálu, než jej Demogorgon sežere. 

Favorit na smrt #3: Johnathan & Argyle (75%)

Johnathan

Páru Nancy & Johnathan buď fandíte, nebo doufáte v návrat Nancy ke Stevovi. Johnathan je po celý čas 4. řady na vedlejší koleji. Jediné, co řeší, je stagnace jeho života, který přestal kamkoli směřovat. Na školu spolu s Nancy nechce, dosud jí to ale neřekl. Na léto se do Hawkinsu nevrátil a veškerý čas tráví se svým zhuleným kamarádem, rozvažečem pizzy Argylem.

Oba odlehčují děj humorem, což je vítané, a o to více politováníhodná bude jejich smrt. Odsunutí Johnathanovy postavy na vedlejší kolej se zdá být záměrnou přípravou na jeho úplné odstranění z děje.

Favorit na smrt #4: Steve Harrington (70%)

Steve Harrington

Dufferové slíbili ve velkém finále ‘ránu přímo do srdce’. A se Stevem to nevypadá dobře. Je zraněný, oslabený, nebude schopen boje. A Robin podezřele straší se vzteklinou.

 Zatímco ve druhé a třetí řadě byl jeho úlohou pouze babysitting, v řadě čtvrté se navíc opět rozebíhá románek Nancy & Steve. Dlouho se neviděli a překvapivě jsou si opět vzájemně sympatičtí. Nancy neváhá ani vteřinu a vrhá se za Stevem do vody, když je ohrožen na životě. Eddie Stevovi radí, ať se ‘s tou holkou dá opět dohromady, ať už si v minuosti udělali cokoliv’.

Může se jednat o možný záměr Dufferů, aby Stevova smrt byla ještě překvapivější a bolestnější. Mnozí totiž stále čekají na to, až se Nancy a Steve dají opět dohromady. A ve 4. řadě to tak i vypadá – Johnathan je na vedlejší koleji, vztah jim evidentně přestal klapat. Mezitím tvůrci Nancy a Stevea k sobě opět přiblížili, dali nám naději, že jejich románek přeci jen skončí dobře – a pak naše naděje definitivně rozmetají tím, že jednoho z nich nechají zemřít (a bude to spíše Steve, nikoli Nancy.

Nancy je sice aktuálně ohrožena Vecnou, ale nade vší pochybnost dojde k její záchraně. V jejím pokoji totiž ne náhodou Robin procházela kazety s jejími oblíbenými songy, a pozornost všech přivedla také na hrající šperkovnici s balerínou – jedno i druhé může být pro Nancy záchranou, tak jako Max zachránila píseň Running up the Hill).

Co víc, hrdinové seriálu viditelně zestárli, a v páté řadě už nebude třeba předstírat, že jim je čerstvých 15, 16 let. Budou ještě starší, zkušenější, a na svého babysittera, kterého už nepotřebují, budou už jen vzpomínat.

Favorit na smrt #5: Eleven (50%)

Eleven

Martin Brenner přezdívaný Papa‘ v traileru Eleven upozorňuje, podobně jako Yoda ve Star Wars: Impérium vrací úderže její přátelé jsou v nebezpečí. Ti patrně ani netuší, jakou sílu Vecna má, a že je zkrátka nemožné, aby jej porazili. Brenner zároveň dodává, že Eleven není na bitvu s Vecnou připravena. 

Eleven se ale přesto vydává z laboratoře za svými přáteli, aby je zachránila. Je možné, že podobně jako ve Star Wars: Impérium vrací úder bude finále 4. řady Stranger Things hodně temné. Eleven závěrečnou bitvu s Vecnou nezvládne. Vecna přežije a dobro prohraje. A Eleven buď zemře, nebo podlehne zlu Vecny.

001 se ukázal být zdatným manipulátorem a Eleven si během jejího pobytu v laboratoři omotal kolem prstu. Zde se nabízí ještě jedna paralela se Star Wars, a to, že 001 a Eleven může pojit příbuzenský vztah. Proto si 001 oblíbil právě Eleven, právě jí nabídl, ať se k němu přidá, právě proto jsou si silami tak vyrovnaní. Jak 001 sám Eleven řekl, “We are the same”.

Před závěrečným masakrem v laboratoři jí také řekl, ať na něj počká ukrytá v bezpečí kanceláře, zatímco se vydal všechny zbylé chovance zabít a potrestat tak jejich chování k El. Je Eleven klonem, sourozencem, dcerou 001? Kdo ví. Projeví-li ale Eleven byť jen na vteřinu slabost kvůli takovému poznání, může se jí to stát osudným.

Eleven navíc ve 4. řadě Mikeovi vyčítá, že ji nemiluje, a že dopisy, které jí během roku posílal, jsou studené a neosobní. Závěrečná bitva, kterou Eleven prohraje, tak může být emocionálním rollercoasterem i kvůli konci vztahu Mikea, který o Eleven nadobro přijde. A to aniž by jí stihl říct, co k ní cítil.

(Otázku kdo je biologickým otcem Eleven tvůrci stále ještě definitivně nezodpověděli a schovávají si možné překvapení na později. Přezdívku ‘Papa’ má Martin Brenner u všech chovanců, nemusí být nutně biologickým otcem Eleven. Časová osa by možné otcovství 001 nevylučovala, ale zdá se, že v takovém případě tvůrci pro 001 vybrali příliš mladého herce). 

Favorit na smrt #6: Mike Wheeler (50%)

Mike Wheeler

Dříve nejlepší kamarád ztraceného Willa, který táhl celou první sérii, je najednou mimo město Hawkins, a spolu s Willem, Johnathanem a Argylem plní vedlejší dějovou linku. Na obraze tráví minimum času, neúčastní se dosud dobrodružství v Upside Down, a zdá se být stejně jako postava Johnathana připravován na definitivní odsun ze seriálu.

Představitel Mikea Finn Wolfhard se navíc ve srovnání s ostatními hrdiny podezřele málo účastní rozhovorů a talkshow – jeho podíl na Stranger Things 4 je menší, má patrně i jinou práci, jiné závazky. Jako by se seriálem už tolik nepočítal.

V traileru také zazní, že Vecna nepřestane řádit, dokud ‘nedostane všechny’. Lze předpokládat, že první, koho si Vecna vybere, bude Mike, právě kvůli jeho citové vazbě k Eleven.

Dufferové prozradili, že po finální 5. řadě se bude chystat jakýsi spinoff seriálu. Prý bude nečekaně jiný a fanoušci budou jistě překvapeni. Prozradili také, kdo byl autorem nápadu na takový spinoff. A je to právě Finn Wolfhard

 

Za připomenutí stojí i podezřele nevyužitý potenciál Maxiných dopisů na rozloučenou, které jsme dosud nečetli. A pokud Max nezemře, ani si je patrně nepřečteme. Od Dufferů by to byla zahozená příležitost ždímat z nás emoce. Jednou již ale na Vecnu vyzrála, předpokládejme tedy, že je v bezpečí. I když takový walkman je spolehlivý jen do té doby, než mu dojdou baterky.

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru