Mé první zlato na festivalu v zahraničí: Nejlepší scénář pod 3 minuty

Best 3-minute Script Award

V lednu 2016 jsem si dala takovou malou osobní challenge, a to vyhrát svou první cenu za scenáristiku na libovolném světovém filmovém festivalu. Světe div se, nakonec to nebylo tak těžké, jak jsem si myslela, a ani jsem na svou první výhru nečekala dlouho.

První menší úspěchy přišly už loni, když se mi podařilo prorazit na dvou festivalech a probojovat se poprvé mezi finalisty. Můj tehdejší největší úspěch bylo šesté místo se scénářemParalela‘ na jednom britském filmovém festivalu (kde byla zatraceně lákavá cena – produkce a promítání filmu v Cannes – bohužel jsem ale výš než na šestou příčku nedosáhla).

Letos v březnu jsem se přiblížila cíli o další kousek blíže, když jsem pro sebe urvala čtvrtou příčku v soutěži Inner Image Media Script Competition se scénářem ‘There’s a Monster in My Closet’. A jen o pár měsíců později, přesně rok poté, co jsem poprvé otevřela svůj tajný šuplík a začala svá dílka sdílet se světem, přišla první výhra – můj kraťasI would give anything‘ o truchlící vdově a Smrti číhající na každém rohu mi vynesl vytoužené prvenství na festivalu pořádaném v Londýně.

Pravda, festival to byl poměrně malý, a má soutěžní kategorie byla nejmenší ze všech. Ale je to mé první, milé, drobné vítězství, které mne utvrzuje v tom, že jsem možná nejhorší survey programmer, neovládám pořádně CSS ani Javu a vlastně se ani moc nekámoším s Excelem, ale za to jsem porazila 50 dalších pisatelů, kteří v dané kategorii o první místo usilovali a navzdory tomu, že angličtina není můj rodný jazyk, jsem je porazila já, začínající pisatel z Čech, který se ještě před rokem styděl dávat někomu svoje práce číst.

A abych si ještě více načechrala sebevědomí, ještě teď před koncem roku jsem si zkusila zabojovat o vítěznou příčku v americké scenáristické soutěži ‘Frights! Camera! Action!‘. Scénář jsem poslala na poslední chvíli, necelou hodinu před deadlinem. Jsou to dva dny, co vyhlásili výsledky a já si na konto připisuji další úspěch v podobě stříbrné příčky za kraťas ‘There’s a Monster in My Closet’

Pár úspěchů na festivalech mne posouvá z úrovně začátečníka na úroveň “profesionálního amatéra”. Asi nejpozitivněji vnímám fakt, že zatím každý ze scénářů, který jsem napsala, se alespoň jednou umístil na některém festivalu ve finále. Nicméně talent sám o sobě je k ničemu, pokud není rozvíjen a pěstován a pokud skills nejsou zdokonalovány. Stále je se co učit a objevovat.

Podtrženo, sečteno, tři letošní úspěchy na poli scenáristiky mi jsou velkou satisfakcí za to úmorné snažení v nemotorných začátcích.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru