Movie Tip: Bunny Lake Is Missing (1965)

Bunny Lake Is Missing

Máš rád film? A sneseš i černobílej? Pusť si thriller Bunny Lake Is Missing (1965).

Bunny Lake je tak trochu Hitchcockův styl

Ten film má všechno. Rozkošnou blond hlavní hrdinku Carol Lynley, co vypadá jako Olga Schoberová. Charismatického detektiva v podání stárnoucího Laurence Oliviera. Sadistického pana domácího. Famózní kameru. Tajemnou zápletku. A překvapivé, hitchcockovské rozuzlení.

Svobodná matka Ann Lake se se svou holčičkou stěhuje z Ameriky přímo do středu londýnské džungle ke svému bratrovi. Odvede ji poprvé do školky, a poté se po malé Bunny slehne zem.

Maminka se pro dcerušku vrací ve smluvený čas. Bunny nikde. Paní učitelky nedávaly zrovna dobrý pozor a na holčičku se prý nepamatují. Ne všechna okna ve školce měla mříže. Ne všechny dveře byly zrovna zamčené. A jediný, kdo holčičku asi na tři minuty viděl, bylo jedno nemluvné batole a kuchařka. Ta ale ještě téhož dne dala výpověď a za školky zmizela. Kam? Rovnou na letiště.

Vedení školky se neochotně podílí na pátrání a brání se nařčení, že dítě ztratili, či jej dokonce vědomě zašantročili. Dobrodružné dítě, samo bez matky, se prý zřejmě dalo odemčenými dveřmi na menší procházku. Teorii potvrzuje bláznivá stařena žijící v bytě nad školkou, která píše knihu o dětských fantaziích, nočních můrách a fobiích. Žádnou Bunny prý neviděla.

Policejní psi prošmejdí školku. Stopa nikde. Detektiv se pozastavuje nad tím, že kromě bývalé kuchařky, která ale není k dispozici, malou Bunny nikdo neviděl. Dokonce ji neviděl ani po cestě do školky. Ani při příjezdu do Anglie. A neviděl ji ani sám divák.

“That young man is desperately worried about his sister. Desperately worried.”

“Isn’t that natural?”

“Natural? I should have thought the natural thing was to worry about the lost child.”

hlavní hrdinka filmu Bunny Lake Is Missing
hlavní hrdinka filmu Bunny Lake Is Missing

Kdo je tu vlastně blázen

Bláznivá stařena píšící knihu zmiňuje, že snad nejčastější dětskou fantazií je imaginární kamarád. Detektiv se dozvídá, že jednu takovou kamarádku měla v dětství i hlavní hrdinka Ann Lake. Její jméno bylo Bunny.

Zoufalá matka musí předně dokázat, že není šílená a dceru Bunny si nevysnila. O její existenci totiž není přesvědčen nikdo kromě bratra hlavní hrdinky, který by pro svou sestru klidně i lhal policii. Podivné věci se začnou následně dít i v nezabydleném bytě. A to perverzní pan domácí teprve přijde na scénu. 

Investigativní thriller se po delším rozjezdu mění v mystérium, kdy divák pochybuje o příčetnosti hlavní hrdinky. Následně se ve velkolepém  finále dozvídá, kdo je ona záhadná Bunny Lake.

Na 60. léta nečekaně otevřený film

Vezmu-li v potaz, že je film z 60. let, v mnoha ohledech mne překvapil svou přímočarostí a otevřeností k některým tehdejším tabu. Čekali byste v komorním thrilleru, kde postavy mluví až přehnaně spisovně, třeba bič, který vlastnil sám Markýz de Sade? Kromě lehkého naťuknutí sadismu se ale dozvíte i něco zajímavého o buddhistických pohřebních obřadech.

Finále je mrazivé. Ne šokující. Ne nechutné. Ne násilné. Ale mrazivé ano. Tak trochu Hitchcock, ale to už bych prozradila příliš.

Mé hodnocení: 85%

 

Radši bys něco novejšího a krátkého? Mrkni třeba na můj výběr kraťasů na téma zombie

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru