Proč se vydat na Vřískot 5 do kina (bez spoilerů, kdo je vrah)

Vřískot 5

Jakej je Tvůj oblíbenej horor?” Mým oblíbeným byl vždycky Vřískot z roku 1996. Když vyšel, bylo mi teprve sedm, ale měla jsem to štěstí jej vidět nízkému věku navzdory. Bílá maska vraha v přestrojení mne fascinovala od první chvíle, kdy jsem ji náhodou zahlédla v Kinoboxu. A když jsme jednoho dne viděli kazetu Vřískot v obchodě, apelovala jsem na mámu, že ‘tohle musí koupit’. Stalo se. A byla z toho láska na první pohled.

Máte-li podobně sentimentální vztah k jedničce, pětku nesmíte minout. Proč?

1. Vracíme se na místo činu a ke kořenům jedničky

Město Woodsboro, Vřískot (1996)
Město Woodsboro, Vřískot (1996)

Mejdan, sex, alkohol a jatka. Kombinace, která ke slasherům neodmyslitelně patří. Vřískot k tomu všemu opět nabízí pohled na retro hororové kousky a neváhá je občas i citovat, což hororové fanoušky hřeje o to víc. Pětka se nejvíce ze všech dílů vrací ke kořenům jedničky, a proto opět zavítáme do domu Stua Machera, kde se konala ona památná párty s vrahem v kostýmu. Připomeneme si místa, kde došlo k několika dnes již legendárním scénám – garáž, kde zahynula Tatum, obývák, kde jsme očumovali prsa Jamie Lee Curtis, i kuchyň, kde došlo na finální střet s vrahem.

2. Nová skvadra je sympatická a najdete v ní podobné typy, jako v jedničce

Scream 5

V partičce mladistvých najdete jak zranitelnou a přesto silnou Taru (po vzoru charakteru Sidney Prescott), tak oráchlejší, drzejší a průbojnou Sam (po vzoru Tatum Riley). Bokem stojí nenápadný a zdánlivě ne tak důležitý nepíchač a odpuzovač holek Wes, který tímto povahovým rysem připomíná Randyho (a navíc má stejně jako Randy na jednu z hlavních hrdinek crush). A Richie plní Stuovu úlohu a je ‘ten vtipnej’ (vězte, že se budete bavit vždy, když se objeví na plátně).

Čteš tento článek, zatímco na světě je už i šestka Vřískotu? Pak mrkni na můj článek o tom, jak se přesun do džungle New Yorku vyvedl. 

3. Otestujete, zda už opravdu znáte pravidla

Scream (1996)

Pokud vás 4 předchozí díly něco naučili, můžete zkusit hádat, kdo je vrah. Osobně mne nesmírně potěšilo, že tentokrát jsem na to opravdu přišla, ba co víc, stín podezření jsem měla už podle promo fotky herců z premiéry. Zkuste hádat také.

Pamatujte, že tvůrci vědí, že jste zkušený divák, a snaží se vás lapit do slepých uliček, například v podobě planých lekaček.

4. Odkazů na předešlé díly je opravdu mnoho

Scream (1996)
Scream (1996)

Můžete je zkusit spočítat. Opakuje se mnoho a mnoho hlášek i lokací. Vidíme živé vzpomínky na Billyho Loomise. Jdeme do garáže pro pivo. Při jedné z vražd zazní Red Right Hand z původního soundtracku.

Některé odkazy jsou ale pečlivě zapracované do děje – pamatujete, jak Deweyho na konci jedničky odváželi na nosítkách a on zdvihl palec na znamení, že je oukej? I tohle gesto některého přeživšího na samém konci uvidíme.

5. Krve i bodanců je více

Scream 5
Scream 5

Ghostface přitvrdil a sází na jistotu. Nestačí oběť zapíchnout jednouScény jsou surovější a krvavější, a útok trvá tak dlouho, dokud se oběť nepřestane hýbat.

6. Oběti již nejsou přivázané k pevné lince a stolnímu počítači

Tara (Jenna Ortega)
Tara (Jenna Ortega)

Využití moderních technologií Vřískotu velmi prospívá. Online chaty nebo chytré aplikace na zamykání vchodových dveří poskytují vrahovi dosud neviděné možnosti.

7. Původní sestava na Woodsboro nezanevřela

Dewey, Sidney a Gale zpět ve Woodsboro
Dewey, Sidney a Gale zpět ve Woodsboro

Objeví se SidneyGale i Dewey. Jejich životy se posunuly dále – někdo je v důchodu, někdo v televizi, někdo má rodinu. Na okamžik se vrátí na scénu, aby zahláškovali a prokázali nabyté zkušenosti z předchozích masakrů.

 

8. Finální vypořádání s vrahem je výživné

Finální scéna Vřískotu 5
Finální scéna Vřískotu 5

Tak jak tomu u slasheru má být. Nezapomeňte ale na to, co vás Vřískot učil – vždycky musíte mířit na hlavu.

Je potěšující, že odkaz Wese Cravena pokračuje a že nový díl přispěl ke vzniku nového žánru, jímž Vřískot bezpochyby je. Je chytrým ‘hororem v hororu’, písemkou pro hororové nadšence, která testuje jejich znalosti. Vřískot 5 je milým připomenutím, že Ghostface je hororovou ikonou, která přetrvá, a považuji jej za to lepší z dosavadních pokračování.

A než vyrazíte do kina, můžete se navnadit touto super interaktivní hrou zdarma. Přijíždíte do domu Stua Machera a někdo vás obtěžuje po telefonu. Jen správné odpovědi na vrahovy trivia otázky vám mohou zachráit život.

Mé hodnocení: 69%

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru