Nestihli jste Vřískot 6 v kině? Nebo už nechcete ztrácet čas sledováním x-tého sequelu? Zde zjistíte, oč jste přišli.
Od série Vřískot je dobré už neočekávat příliš a nechat se vézt na vlně, kterou pro nás duo Betinelli-Olpin a Gillett připravili. Berme Vřískot takový, v jaký se vyvinul, a na oplátku dostaneme pár milých překvapení a několik nečekaných inovací.
Vřískot 6 otevírá krvavá nevěsta Weaving
Oba režiséři jsou spolu se scenáristy Vanderbiltem a Busickem podepsaní pod nepříliš konzistentní hororovou komedií Krvavá nevěsta (o které jsem psala zde). Asi proto si pro opening Vřískotu 6 vybrali Samaru Weaving (ta, co vypadá jak Margot Robbie). Tušíte správně, Weaving zde plní úlohu Drew Barrymore z Vřískotu jedničky – herečka dostatečně známé tváře a jména, představující blond neznámou krásku, která má film otevřít. Coby znalci hororových pravidel už víme, jaký opening to bude. Zda si Weaving zaslouží zemřít posuďte sami. Jak že to je s těmi hororovými pravidly?
- Temná ulička uprostřed newyorské džungle je nebezpečí samo o sobě. Prostě tam nechoď.
- Používej selský rozum. Když ti stranger řekne, co máš udělat, nemusíš ho poslechnout.
- S vrahem na telefonu nerozmlouvej. Típni to.
- Jsi-li v ohrožení, vydej se tam, kde jsou lidi, aka potenciální zachránci tvého života.
I když, jak se později ukáže, rozběsněného psychopata s nožem už nemusí zastavit ani to, že jsou na místě náhodní kolemjdoucí. To je právě jedna z inovací šestky. Vrah je urputnější, běsnější, nezažene ho tak snadno policejní houkačka ani svědci v narvaném vagónu metra. Novinkou je hned v začátku sundaná maska zabijáka – i když jen pro chvilkový wow efekt.
Dvě superhrdinky do dalších dílů?
Na scénu se vrací Sam (Melissa Barrera) a Tara (Jenna Ortega) z pětky – vcelku silná dvojice, jejichž příběh je určitě dostatečně nosný i pro další díly. Dává to bohužel tušit, že se dívčím hrdinkám nic nestane a šestkou projdou bez ztráty kytičky.
Barrera dle mého odhadu na dlouho nahradí dosavadní borku a hrdinku série Neve Campbell, která byla dosud jediná, kdo spolehlivě nakopal Ghostfacovi zadek. Sice postava Sam postrádá přitažlivou kombinaci křehkosti a síly, jakou disponovala Sidney, zato je ale odvážnější, drsnější a akčnější. Předpokladem jí jsou vlohy po tatínkovi Billym Loomisovi – v obou nejnovějších dílech série vidíme, že Sam se rozhodně nebojí s věcmi “pohnout a zatřást”, jestli mi rozumíte.
Do osudí se přidává nová známost hlavní hrdinky. Tušíme ale, že po vzoru jedničky už tvůrci tentokrát nepůjdou (úplně stačilo, že takto prvoplánová byla pětka – vrahem už nebývá zahradník, ale boyfriend). Zopakovat stejný twist potřetí by bylo vysloveně nerozumné a fanoušci by takový krok nezkousli. I proto předpokládáme, že pěknej soused z vedlejšího vchodu v tom bude tentokrát nevinně.
Protože si hlavní hrdinka nese nálepku “dcery zabijáka” a už v expozici je za vražedkyni označována opilými puberťáky na halloweenské party, je zjevné, že šestka bude o prokazování její neviny, až se z ní za chvíli stane podezřelá číslo jedna. To se i děje – Sam je vyšetřována a policejní boss zkoumá její alibi na osudnou noc, kdy došlo k prvnímu úmrtí.
Následující část obsahuje spoiler!
Žel, toto nám ale prozradí víc, než je záhodno. Alibi Sam totiž má a vyšetřujícímu jej prozradí – byla u svého terapeuta. Terapeut je o pět minut později v další scéně zavražděn. Ghostface krade Saminu složku z kartotéky a mizí jak pára nad hrncem.
Sam je sice podezřelá v očích všech kolem, ale ne v očích divákových. Je nám jasné, že terapeuta rozhodně nezabila ona, ale někdo, kdo o jejích sezeních ví. Příliš snadno se dostáváme k závěru “byl to ten policajt” – až je divné, jak prosté by řešení mohlo být. V průběhu děje se ale tato teorie potvrzuje, jelikož umírají samí známí, kamarádi, postavy na sebe provázané nebo citově zainteresované, ale smrt lékaře byla pro děj poněkud zbytečná (ba dokonce byla příběhu ku škodě – díky ní máme jasného podezřelého).
O co hůř, policista hned v další scéně prohlásí cosi o důležitosti filmů, což Kirby z FBI utne hláškou “Forget about movies, they are not important“. Policista je evidentně fanda a ve filmech o zabijácích se vyzná. Mrk mrk.
Konec spoileru.
Nejvýznamnější inovací Vřískotu 6 je brokovnice
Šťavnatá scéna ve večerce, kde jde o krk Sam i její mladší sestře, překvapí hned dvakrát. Zařvat “Pomoc, vrah“, totiž nepřináší vysvobození. Ghostface za vámi klidně poběží do narvané večerky, a když musí, pustí se i do udělaného chlápka ve frontě, který se snaží holek zastat.
V jedničce byl Ghostface terčem vtipů pro svou neohrabanost a časté pády. To již neplatí. Naše překvapení pak eskaluje – vidíme, že Ghostface už nezabíjí jen nožem. Majitel večerky totiž přiběhne na pomoc s brokovnicí. A to není dobrý nápad.
Později se opakuje nostalgický moment, kdy Courntey Cox alias Gale Weathers dostává pěstí kvůli hádce o knize. Vyčpělý, 27 let starý vtip nepadl na úrodnou půdu. Role Courtney je v šestce okrajová a nutí nás zamyslet se, zda byla vůbec nezbytná. Hlavní hrdinka se o sebe postará i bez ní. V titulcích nalézáme odpověď na naši otázku. Courtney je zde uvedena rovněž jako Executive Producer, takže bude pravděpodobně pevnou součástí série i nadále – byť by se bez ní příběh zcela obešel.
Absence Neve Campbell je v příběhu odůvodněna a děj si bez ní poradí. Vnímám jako překapivě pozitivní změnu, že se nevracíme ke kostlivcům města Woodsboro. Spícím legendám je záhodno ponechat jejich důstojnost.
Šestka ale neváhá sázet na nostalgii a kromě opakovaných vtipů přijde na řadu také muzeum filmové série Stab. Shodou okolností sídlí právě v New Yorku a bůhví proč uchovává i předměty doličné – masky, nože, nebo třeba i televizi, kterou Sidney shodila Stueovi na hlavu. Ale jak jsme si řekli v úvodu, logiku nechme stranou.
Vyšetřující policista se dopustí ještě jednoho odvážného kroku, když v poslední třetině filmu obviní Kirby, agentku FBI a přeživší čtvrtého dílu, že za vraždami stojí ona, a duo Sam & Tara si na ni mají dávat pozor. Ty mu až příliš rychle a bez úsudku uvěří, a je to právě tato jejich reakce, proč si může být divák jist, že už zná všechny karty protihráče. Postavy zareagovali hloupě proto, že tvůrci to potřebovali. Tímto momentem je již nad slunce jasné, že policista je oním vrahem v kápi. Na jeho odhalení a finální talk si ale musíme ještě počkat.
Finále je již vcelku komické a rozhovory hodně vyšroubované. Objasňuje se motiv řádění těch kterých postav. Překvapí snad jen, kdo všechno kostým Ghostface nosil. Sam a Tara se pak se štěstím vrahům vymaní, brání se, přemohou je. Sam si vybije zabijácké choutky a zasadí padouchovi tucet ran.
Zdánlivě mrtvé kladné postavy po vzoru jedničky ožívají a zloduch se opět vrací na scénu, aby své oběti naposledy vystrašil. Rána do čela se ostatně stala nezbytnou součástí finále této ságy.
Šestka jednoznačně prokázala, že Vřískot by jednou mohl být mnohem víc, než jen Neve Campbell a Courtney Cox. Doufám, že brzy opustí i ony donekonečna omílané konexe na původní postavy, jinak nás nepřestanou překvapovat tajní synové, zapomenutá dvojčata a nevlastní rodiče postav dávno mrtvých. Fungovalo to jednou, a to ve dvojce. Je čas jít dál.
Také tvůrci, co převzali žezlo po Wesovi Cravenovi, jakoby opomněli, že diváci Vřískotu nejsou hloupí. Překapivá finále jsou čím dál více předvídatelná a vraha poznáte v první polovině filmu. To platí jak o pětce, tak o šestce.
O něco lepší než pětka, o mnoho lepší než čtyřka. Možná Vřískot konečně nachází cestu a změna prostředí i postav mu bude prospívat. Nefanoušek série v ní však nenajde víc, než v jakémkoli jiném průměrném slasheru. A ani věrní fanoušci se nebudou z nostalgie do kina vracet věčně. Pořád je totiž zábavnější pustit si podvacátéosmé jedničku.
69%