TIP NA FILM: 6 tipů co si pustit, než vyjde 5. řada Stranger Things

Stranger Things 5

Premiéra 5. řady Stranger Things až v roce 2025

4. července 2024 vyšlo najevo, že natáčení 5. řady Stranger Things “je v polovině”. Měla to být radostná zpráva, ale fanoušci 5. řadu netrpělivě vyhlížejí už dlouhé 2 roky. Premiéry se snad dočkáme do konce roku 2025.

Zkrátit si čekání můžete zhlédnutím filmů, které nadpřirozené záhady městečka Hawkins a dobrodružné výpravy dětských hrdinů připomínají. Všechny jsou navíc stejně jako Stranger Things výletem do 80. let, a to se vším, co k tomu patří – peckovým soundtrackem, kostýmy i retro vizuálem. Zde je 6 filmů, které by vás mohly bavit stejně jako Stranger Things.

V seznamu ti nedoporučím ani To ani E.T. – Mimozešťana – obojí už jsme viděli všichni.

Ztracení chlapci (1987)

Výlet do světa zlatých 80.let, kde teenageři čelí nadpřirozenému zlu. Bratři Michael a Sam se stěhují do městečka jménem Santa Carla, záhy ale zjišťují, že město je domovem upírů. Hlavní roli kromě teenagerů hraje přátelství a rodina, díky kterým lze zlo ohrožující město Santa Carla porazit.

Film je kombinací teen dramatu a hororu a má skvělou dobovou atmosféru- soundtrack je hodně rockový a celková vizuální estetika hodně osmdesátková. Ne už tolik filmové triky a masky, které pro diváka 21. století, odchovaného na CGI, mohou působit těžkopádně. Hrdinové filmu jsou už starší než děti Stranger Things a film je určen spíš dospělému divákovi. A pokud jste viděli čtvrtý Speciálňák Simpsonových, kde Bart jako upír levituje za oknem Lisy, vězte, že jde o parodii na tento snímek.

Trailer ke zhlédnutí zde.

Super 8 (2011)

Nyní tip, který je trochu více sci-fi, ne horor. Super 8 je výpravou do amerického maloměsta ne v 80., ale 70. letech. Parta kamarádů se zde pokouší natočit amatérský film poblíž železnice, když se stanou svědky děsivé dopravní nehody. Tím vším započne řetězec záhadných událostí, kterým je třeba přijít na kloub. V městečku Lillian totiž začnou mizet lidé.

Film kombinuje sci-fi, thriller a teen dobrodružství, a hudba spolu s celkovým vizuálním obrazem vás na chvíli přenesou do sedmdesátek. Snad jen malé varování – režisér filmu režíroval rovněž seriál Ztraceni a producentem filmu je Steven Spielberg. Pokud vám ani jeden z těchto tvůrců nesedí, Super 8 bych vynechala.

Trailer ke zhlédnutí zde.

Stůj při mě (1986)

Filmovou adaptaci povídky Stephena Kinga doporučuji spíš mužskému divákovi. Takovému, který pamatuje, jaké to bylo hrát si za letního počasí venku, vracet se až s rozsvěcováním pouličních lamp, nebo podnikat nekalé dobrodružství v přilehlém lesíku.

V tomto filmu se totiž nedočkáte nadpřirozena – nostalgický letní film, jenž působí jako autentická vzpomínka na dětství nás, boomerů, si bere za zápletku několikadenní cestu party chlapců přírodou. Ti se totiž doslechli, že v blízkosti železnice se v zalesněném terénu nachází mrtvola. Na několikadenní výpravu je žene zvědavost i fakt, že se pohřešuje chlapec jménem Ray.

Během výpravy chlapci zažívají dobrodružné i nebezpečné situace, a na povrch se dostávají i některé nepříjemné okolnosti z jejich domovů. Ať už je to úmrtí sourozence, alkoholismus nebo kriminální minulost rodičů, to vše jsou výzvy, kterým chlapci musejí čelit. Za zmínku stojí i hvězdné dětské obsazení (Will Wheaton, River Phoenix, Jerry O’Connell, Corey Feldman).

Trailer ke zhlédnutí zde.

Vrata do podsvětí

Jedenáctiletý chlapec, jeho ‘nerdy’ kamarád a protivná starší ségra, která má na starosti hlídání, zatímco rodiče jsou pryč. A do toho neobvyklý úkaz na zahradě –  díra v zemi po vyvráceném stromě, kde se skrývá nehezké překvapení z vesmíru.

Na řadu přijdou jak nelidští tvorové, tak hovory s mrtvými a velmi dobře provedené gore efekty. Překvapivě děsivý snímek, který by mne jako dítě řádně traumatizoval, ale u nás příliš známý není. Sci-fi námětem i atmosférou se tento film podobá Stranger Things nejvíce ze všech zmiňovaných.

Trailer ke zhlédnutí zde.

Záhrobní komando (1987)

Opět americké maloměsto, osmdesátky a banda odvážných dětí. Film je plný easter eggů v podobě filmových plakátů, oblečení či hlášek, a vše se točí především kolem hororových klasik 20. století. Stěžejní roli proto hraje nejen parta dětí, ale taky Dracula, Frankenstein, Vlkodlak a další. Film pracuje se stejným příběhovým modelem jako Stranger Things – někde v skrytu číhá zlo a jednou za dlouhou dobu se pokouší proniknout do našeho světa, ne-li ho ovládnout. Sean a jeho parta mají v ruce klíč, který může zlo zastavit, a tím je Van Helsingův deník.

Film kombinuje především horor a komedii, ale nenechte se zmást – třeba bitka s Vlkodlakem nebo útok Mumie jsou skutečně efektní a obojí mne v dětství vyděsilo k smrti. Film má svého Mikea, Willa, dokonce i “chůvu” Steva Harringtona, který také pálí za svou “Nancy”.

Trailer ke zhlédnutí zde.

Léto 84

Stejně jako ve Stranger Things, i tady se parta výrostků pouští do pátrání na vlastní pěst. Hlavu mají plnou Hvězdných válek, které zrovna frčí, řeší hlavně školu a holky, když v tom se z televize doslechnou, že policii uniká sériový vrahPatnáctiletý Davey (takový Mike ze Stranger Things) si vezme do hlavy, že vrahem je někdo z jejich maloměsta – možná dokonce někdo ze sousedství. Ochotní kámoši (kteří se značně podobají postavám Willa a Dustina) se s ním pokoušejí tuto záhadu rozkrýt.

Thriller o jednom nezapomenutelném létě, s úžasnou atmosférou 80.let, ikonickou hudbou a young teen protagonisty. 

Trailer ke zhlédnutí zde.

Rád bys víc osmdesátkových filmových pecek? Vybrat si můžeš i některé z tohoto mého článku

Ať vám čekání na 5. řadu Stranger Things uteče a nechť přinese jen radost, ne zklamání. 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru