Festival Animánie: Můj TOP10 žebříček nejlepších krátkých filmů

Festival Animánie 2019

Festival Animánie je mezinárodní soutěžní přehlídka studentských animovaných filmů. Již pár let se podílím na jejich selekci do festivalové soutěže a ročně tak vidím mezi 400 až 700 krátkými filmy přihlášenými z celého světa. I díky této zkušenosti jsem se zamilovala do krátkometrážního formátu – protože 10 krátkých filmů vám dá mnohem více příběhu, emocí i inspirace, než jeden dlouhý film.

Přestože autory jsou zpravidla studenti filmových škol nebo mládež, jsou pro mě jejich výtvory plnohodnotnými filmovými zážitky – byť jsou občas očividně rukodělné, nedokonalé, nebo nesou jisté známky punku.

Výběr toho nejlepšího, co jsem za poslední 4 ročníky na Festivalu Animánie objevila, vám přináším v TOP10 žebříčku níže

10. Where Do Cowboys Go When They Sleep

Juliette Vermeersch, Kanada (Festival Animánie 2021)

V ročníku 2021 nastal obrovský přetlak v kategorii MAXI (filmy studentů do 26 let). Pro 200 nejlepších filmů, z nichž všechny byly hodny přijetí, zbývalo jen posledních 30 míst. Na poslední volné místo v soutěži jsem si prosadila kraťas Where Do Cowboys Go When They Sleep, pošetilý “trip” film o ospalém kovbojovi, jenž v tmavomodrém snovém světě ztratí svojí krávu. Kterou má, soudě podle obrázku na zdi jeho skromné světničky, velmi rád.

Zároveň je světlou výjimkou v tomto žebříčku – nebudete z něj mít deprese a ani z něj nebudete plakat.

Michelle Hao, Kanada (Festival Animánie 2021)

Studentský kraťas Fuelled je revenge movie tak trochu jinak. Rolí se v něm ujímají roztomilá zvířátka a plán pomsty nabírá nečekaný směr. Žena v domácnosti se vydává pomstít smrt svého muže – motivována zlobou je schopna zajít velmi, velmi daleko.

Snímek na Festivalu Animánie 2021 urval Čestné uznání, takže jedno “roští” v náhledovce je z naší české kotliny. 

Max Hendrickson, Irsko (Festival Animánie 2022)

Šestnáctiletého studenta Maxe jsem měla to štěstí poznat osobně na jiném festivalu. Je fanda Jana Švankmajera a Franze Kafky. Jeho snímek The Oubliette vnímám jako takovou irskou variaci na Kafkův Proces – anonymní hrdina v dystopickém světě, vzdáleně připomínající futuristický Metropolis, hledá své místo a snaží se uniknout neustálému dohledu systému. Záběry na nekonečné chodby nebo křivá schodiště připomínají noirové detektivky a střídající se scenérie vypadají jako vystřižené z noční můry.

Věru, mnoho příjemných pocitů jeho sledování nevyvolá. Ale i úzkost vás přiměje cítit se naživu.

Matouš Kaleta, Česko (Festival Animánie 2022)

Festival Animánie pravidelně zásobuje svými filmy Střední umělecké škola v Ostravě. Mým nejmilejším z nich je černá komedie Dobré ráno, Věro!  Věra to, věru, nemá lehké. Její vlastní mozek je její nepřítel. Trpí totiž obsedantně kompulzivní poruchou, a hlas v její hlavě jí neustále podsouvá různé katastrofické scénáře. Pro ubohou prodavačku uzenin se tak stává obtížnou i obyčejná cesta do práce.

Jennifer Wu, Kanada (Festival Animánie 2022)

V krátkém studentském hororu Mileage si osamělá žena krátí cestu domů taxíkem. Řidiči do tváře nevidí příliš dobře, ale nemůže si nevšimnout, že s ní řidič navazuje oční kontakt. Hrdinka si brzy uvědomí, že jízdou taxíkem si krátí víc než jen cestu domů.

Snímek zvítězil v kategorii MAXI INT a z festivalu si tak odnesl hlavní cenu Animáničku. 

Andrea Kmecová, Česko (Festival Animánie 2021)

Z krátkometrážní černé grotesky K sežrání dostanete hlad.  Samozvaný kritik v ní mrknutím oka zavírá jeden podnik za druhým. Ve vyhlášené snobské restauraci proti němu ale stojí velmi odhodlaný bojovník – kuchař, který se svých tří hvězd jen tak nevzdá. Podobnost s Homerem Simpsonem je čistě náhodná.

Jiamu Tao, USA (Festival Animánie 2021)

Hrdinou citlivého snímku Dad’s Hibiscus je desetiletý Sammie. Ten vede rozpravu s rozkvétajícím ibiškem. Nadšení z životadárného slunečního svitu rychle vystřídá deprese – ibišek má totiž jen jeden den života. A slunce již brzy zapadne. Sammie je odhodlán udržet Slunce na obloze stůj co stůj.

Piotr Kaźmierczak, Polsko (Festival Animánie 2021)

Piotr je stálicí Festivalu Animánie a cen si v posledních letech odvezl hned několik. Tříminutový, rukodělný snímek Dziura  je mým nejmilejším. Piotr jej stvořil ve věku pouhých 15 let a představuje příběh muže, jenž je ve své domácnosti sám – jediným společníkem mu je díra v papíře. Ta se časem rozrůstá, až jej ohrožuje na životě. Tam, kde kdysi někdo byl, už je jen prázdno. Rozhodnutí slepovat škody je třeba učinit dříve než později.

Vojtěch Papp, Česko (Festival Animánie 2020)

Možná, že bůh nosí sandále a plnovous, neznamená to ale, že není cool týpek, co si čas od času zapaří nějakou arkádovku. O tom přesně je hořká komedie Příběh o tom, jak vznikl a zanikl svět. Hra “Create a New Worldstaví boha před skutečnou výzvu. Kolo s dinosaury se mu, pravda, moc nevyvedlo, ale dál už to určitě bude růžovější. Co by se tak mohlo stát špatně?

Z Festivalu Animánie 2020 si snímek odnesl Čestné uznání.

1. Konečná

Aeroškola, Česko (Festival Animánie 2022)

Krátký, zašedlý, melancholický. Takový je můj nejmilejší snímek z dílny Aeroškoly Konečná. Stvořila jej skupina 4 dětí ve věku kolem 15 let a překvapivě má všechno, co potřebuje, aby fungoval. Záhadný opening přivádí hlavního hrdinu Tondu na opuštěnou, vlakovou stanici, kde jako by se zastavil čas. Sotva z vlaku vystoupí, je mu osudem vštípena role výpravčího. Ochotně svou novou roli přijímá a zanedbané vlakové stanici věnuje kus sebe sama – vdechuje jí život, vrací jí lesk i barvu. Co ale bude dál?

Příkladně jednoduchý, přehledný a správně gradovaný příběh jako z učebnice tvůrčího psaní doprovází vizuálně poutavá animace, jejíž vybledlé barvy vyvolávají pocit, že melancholická historka o Tondovi byl skutečně vyštrachána kdesi v útrobách železničního archivu.

Souhlasíš s mým žebříčkem TOP10 filmových zážitků z Festivalu Animánie? Který film se Ti líbil nejvíc? 

Baví Tě krátký film? Pro více krátkých filmů mrkni třeba na můj TOP5 netradičních zombie kraťasů

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru