Výprava po stopách Alfreda Hitchcocka

Výprava po stopách Hitchcocka

Alfreda Hitchocka jsem od dětství obdivovala především pro jeho horor Ptáci a thriller Psycho. Až teď přicházím na stopu dalším klenotům z jeho dílny, které diváka zatlačí do křesla a po celé dvě hodiny mu nedovolí vstát od obrazovky. 

Spíše než za mistra hororu považuji Hitchcocka za mistra napětí. Thrillery RopeVertigoStrangers on A TrainDial M for MurderRear WindowI ConfessStage FrightRebecca a spousta dalších jsou z mých nejoblíbenějších filmových klenotů. Jen těžko lze pochopit, že všechny tyto fenomenální kusy vznikly pod taktovkou jednoho a to samého člověka. 

Na mojí toulce Londýnem jsem si dala tu práci a z hotelu, který se nacházel na Inverness Terrace, jsem si to štrádovala přes Kensington Gardens až do 153 Cromwell Rd, Kensington; na této adrese pan Hitchcock kdysi bydlel a štít domu dodnes zdobí plaketa připomínajcí všem, jak slavného souseda tu tehdy lidé měli.  

dům Alfreda Hitchcocka
dům Alfreda Hitchcocka, 153 Cromwell Rd

A není to jediná připomínka mistra Hitchcocka v Londýně. Kousek od Shoreditch Park se v prostorách filmového studia Gainsborough nachází Hitchova enormní socha.

Hodně slavná je také fotografie Hitche ležícího v řece Thames; sice je to jen figurína z filmu Frenzy, ale i tak vznikla řádně bizarní momentka. Na druhou stranu, kdo ví, jaké neuvěřitelné rituály měl takový Salvador Dalí, toho by Hitch ležící v řece vůbec nepřekvapil. 

O Hitchcockovi se toho dodnes traduje hodně. K hercům se údajně choval vcelku nevybíravě. Měl dost sexistické, misogynní názory. Hodně se toho napovídalo o jeho více jak šedesát let trvajícím manželství a o tom, že bylo jen záštitou Hitchova neobvyklého sexuálního života. Poprvé v souvislosti s Hitchcockem jsem také slyšela, že je možné mít fobii z vajec. Údajně prý ani vejce nikdy neochutnal.

“I’m frightened of eggs, worse than frightened, they revolt me. That white round thing without any holes … have you ever seen anything more revolting than an egg yolk breaking and spilling its yellow liquid? Blood is jolly, red. But egg yolk is yellow, revolting.

Jinak byl ale Hitchcock celkem veselá kopa a měl velmi osobtý, svérázný smysl pro humor.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru